Ekonomi

Çin, gemi filosu açısından dünyada birinci sırada yer alıyor

ŞANGAY, 12 Eylül (Xinhua) — Çin Ulaştırma Bakanlığı, ülkelerin sahip olduğu gemilerin gros tonajı açısından Çin’in dünyada birinci sırada yer aldığını duyurdu.

Bakanlık, Çin’in doğusundaki Şangay kentinde düzenlenecek Kuzey Bund Forumu için Salı günü düzenlenen basın toplantısında, Çinli armatörlerin sahip olduğu filoların toplam 249,2 milyon gros tona ulaştığını söyledi.

2022 yılında Çin limanlarındaki kargo işlem hacmi 15,7 milyon tona yaklaşırken, konteyner işlem hacmi ise 296 milyon TEU (1 TEU, 20 feetlik konteyner anlamına geliyor) olarak gerçekleşti. Bakanlık yetkilisi Gao Haiyun, her iki rakamın da dünya çapında birinci sırada yer aldığını belirtti.

Bakanlığın verdiği bilgiye göre Çin’in dış ticaretinin yaklaşık yüzde 95’i deniz yoluyla gerçekleştiriliyor. Çin, 100’den fazla ülke ve bölgeyle deniz taşımacılığı rotaları kurmuştur. Üretim ve Yol sınırlarını sınırlayan tüm ülke ve bölgeler bu kapsama dahildir.

22-24 Eylül tarihleri ​​arasında Şanghay’da gerçekleştirilecek Kuzey Bund Forumu, denizcilik sektöründe küresel iş birliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.

doganyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu